Dąbrowie Górniczej

48001
aktywnych uczestników
704035
przejazdyprzejazdów
0.83
83 %
 
frekwencji rowerowej
34
miastamiast i gmin
400
placówkiplacówek
8458
klasyklas / grup

O kampanii

Dąbrowa Górnicza bierze udział w Rowerowym Maju od 2018 r. Akcja cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku do udziału zgłosiły się aż 34 placówki: 14 przedszkoli i 20 szkół podstawowych, łącznie ponad 7006 uczniów i przedszkolaków.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków. W tym roku do ogólnopolskiej akcji przyłączyło się aż 41 gmin. – To akcja doskonale już znana i bardzo lubiana przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdego roku w maju najmłodsi dąbrowianie wsiadają na rowery i hulajnogi, by dobrze się bawić, ale i trochę pościgać – mówi Michał Syska, naczelnik Wydziału Marki Miasta, Kultury i Sportu, UM DG . – W Dąbrowie Górniczej wraz z kolejnymi remontami i przebudowami infrastruktury drogowej, rozszerzamy sieć dróg rowerowych, ale jednocześnie staramy się też wzmacniać modę na rower czy hulajnogę. Dzieci, które pokochają rower jako środek transportu, są nie tylko zdrowsze, ale też bardziej świadomie doświadczają świata, w porównaniu z rówieśnikami, którzy zawsze podwożeni są do szkoły samochodem. Uczniowie szybko przekonują się, że warto wybrać rower jako środek transportu ze względów zdrowotnych, jako trening i dla dobra środowiska. Dlatego cenimy tę kampanię i kolejny raz się do niej włączamy – dodaje naczelnik.

Pobijamy zeszłoroczny rekord

W zeszłym roku w sumie we wszystkich 26 placówkach, które przyłączyły się do akcji, odnotowano aż 64 694 przejazdy. Najbardziej aktywna była Szkoła Podstawowa nr 28 w Okradzionowie. W tym roku przy 32 zgłoszonych placówkach z łatwością pobijemy zeszłoroczny rekord. A zasady zabawy są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce – otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Wszystkie przejazdy są też rejestrowane i odliczane na stronie internetowej kampanii. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są nagrody, ufundowane przez lokalne firmy wspierające akcję.

Dla rodziców

Rodzice

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Z pomocą specjalnie opracowanej dla rodziców checklisty, zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Najważniejsza jest jednak sama postawa. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

Partnerzy w Dąbrowie Górniczej

partnerzy wspierający

Organizator

Przygotuj się do Rowerowego Maja w Dąbrowie Górniczej!