Edycja 2024
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów i szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

Koncept i historia kampanii

Rowerowy Maj po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 2014 r. Cel był prosty: zachęcać dzieci do ruchu i aktywności, promować zdrowy tryb życia i ekologiczną komunikację, zapobiegać otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym. Magnesem miała być forma tej promocji, łącząca elementy zabawy, rywalizacji i edukacji. Pierwsza edycja akcji wypadła dość skromnie - wzięło w niej udział 1703 uczestników. Ale już rok później, w 2015, było ich 11375, czyli 60% uczniów gdańskich podstawówek. Stało się jasne, że kampania jest strzałem w dziesiątkę, że warto ją rozwijać i rozpowszechniać również w innych miastach.

Benefity i nagrody

Udział w kampanii Rowerowy Maj ma same zalety, nie tylko dla uczestników, ale również dla szkół, przedszkoli i miast.
Najwięcej korzystają oczywiście aktywni uczniowie i przedszkolaki. Dzięki codziennym aktywnym dojazdom na lekcje, zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Są bardziej aktywni i uśmiechnięci, a ich motywacja aby nie opuścić ani dnia nauki zdecydowanie wzrasta. Aktywne dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Rower, czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły, przedszkola czy domu.
Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, a zdrowa rywalizacja i zasada „fair play” to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda aktywne podróż do szkoły zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, aquaparku, kręgielni, czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych, czy finansowych. Wiele organizatorów wspomaga szkoły oferując warsztaty, dodatkowe lekcje jazdy rowerem w ruchu ulicznym, czy serwis rowerowy dla uczniów i nauczycieli.
Dla miast kampania jest doskonałym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami , w których coraz większy udział mają rodzice odwożący dzieci do szkoły, czy przedszkola. Aby poznać cała gamę korzyści płynących z udziału w Kampanii wystarczy dołączyć do kolejnej edycji Rowerowego Maja.

Jak wesprzeć kampanię?

Kampania Rowerowy Maj jest chętnie wspierana przez centra kultury, nauki, rozrywki i rekreacji, które oferują najbardziej aktywnym klasom grupowe bilety, wycieczki lub nagrody rzeczowe. Innym równie cenionym przez uczestników rodzajem nagrody jest spotkanie z wybitnymi sportowcami, aktorami, czy dziennikarzami. Wspólne treningi i warsztaty pozostają dla wielu niezapomnianym doświadczeniem.
Dla partnerów to świetna okazja aby wypromować oferowane usługi wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wsparcie kampanii jest możliwe na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym

Kontakt

koordynator krajowy: Monika Szczypień e-mail: [email protected] tel.: 58 526 81 26
Urząd Miejski w Gdańsku Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej Pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji rowerowej Remigiusz Kitliński tel.: 58 526 81 58 e-mail: [email protected]

Organizatorzy

Głównym organizatorem kampanii jest Miasto Gdańsk.

Lista miejscowości biorących udział w kampanii

Możesz przejść na stronę kampanii Rowerowy Maj prowadzonej w danej gminie wybierając z listy nazwę miasta/gminy.
Gdańsk
Jastrzębie-Zdrój
Kraków
Leszno
Lidzbark
Niepołomice
Nowy Dwór Gdański
Gmina Pruszcz Gdański
Puck
Rzeszów
Somonino
Starachowice
Sztutowo
Warszawa
Wąbrzeźno
Wejherowo
Wrocław