Edycja 2024
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów i szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

Koncept i historia kampanii

Rowerowy Maj po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 2014 r. Cel był prosty: zachęcać dzieci do ruchu i aktywności, promować zdrowy tryb życia i ekologiczną komunikację, zapobiegać otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym. Magnesem miała być forma tej promocji, łącząca elementy zabawy, rywalizacji i edukacji. Pierwsza edycja akcji wypadła dość skromnie - wzięło w niej udział 1703 uczestników. Ale już rok później, w 2015, było ich 11375, czyli 60% uczniów gdańskich podstawówek. Stało się jasne, że kampania jest strzałem w dziesiątkę, że warto ją rozwijać i rozpowszechniać również w innych miastach.

Benefity i nagrody

Udział w kampanii Rowerowy Maj ma same zalety, nie tylko dla uczestników, ale również dla szkół, przedszkoli i miast.
Najwięcej korzystają oczywiście aktywni uczniowie i przedszkolaki. Dzięki codziennym aktywnym dojazdom na lekcje, zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Są bardziej aktywni i uśmiechnięci, a ich motywacja aby nie opuścić ani dnia nauki zdecydowanie wzrasta. Aktywne dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Rower, czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły, przedszkola czy domu.
Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, a zdrowa rywalizacja i zasada „fair play” to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda aktywne podróż do szkoły zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, aquaparku, kręgielni, czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych, czy finansowych. Wiele organizatorów wspomaga szkoły oferując warsztaty, dodatkowe lekcje jazdy rowerem w ruchu ulicznym, czy serwis rowerowy dla uczniów i nauczycieli.
Dla miast kampania jest doskonałym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami , w których coraz większy udział mają rodzice odwożący dzieci do szkoły, czy przedszkola. Aby poznać cała gamę korzyści płynących z udziału w Kampanii wystarczy dołączyć do kolejnej edycji Rowerowego Maja.

Jak wesprzeć kampanię?

Kampania Rowerowy Maj jest chętnie wspierana przez centra kultury, nauki, rozrywki i rekreacji, które oferują najbardziej aktywnym klasom grupowe bilety, wycieczki lub nagrody rzeczowe. Innym równie cenionym przez uczestników rodzajem nagrody jest spotkanie z wybitnymi sportowcami, aktorami, czy dziennikarzami. Wspólne treningi i warsztaty pozostają dla wielu niezapomnianym doświadczeniem.
Dla partnerów to świetna okazja aby wypromować oferowane usługi wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wsparcie kampanii jest możliwe na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym

Kontakt

koordynator krajowy: Anna Bućko oraz Anna Klinkosz e-mail: [email protected] tel.: 58 526 81 33/58 526 81 09
Urząd Miejski w Gdańsku Wydział Gospodarki Komunalnej / Referat Mobilności Aktywnej Pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji rowerowej Remigiusz Kitliński tel.: 58 526 81 58 e-mail: [email protected]

Organizatorzy

Głównym organizatorem kampanii jest Miasto Gdańsk.

Lista miejscowości biorących udział w kampanii

Możesz przejść na stronę kampanii Rowerowy Maj prowadzonej w danej gminie wybierając z listy nazwę miasta/gminy.
Brwinów
Gdańsk
Gdynia
Izabelin
Jastrzębie-Zdrój
Kraków
Gmina Leszno
Lidzbark
Łódź
Niepołomice
Gmina Nowy Dwór Gdański
Płock
Gmina Pruszcz Gdański
Puck
Raszyn
Rzeszów
Skawina
Somonino
Sopot
Starachowice
Stegna
Sztutowo
Tarnowskie Góry
Warszawa
Wąbrzeźno
Gmina Wejherowo
Wejherowo
Władysławowo
Wrocław