Płocku

48001
aktywnych uczestników
704035
przejazdyprzejazdów
0.83
83 %
 
frekwencji rowerowej
34
miastamiast i gmin
400
placówkiplacówek
8458
klasyklas / grup

O kampanii

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

Rowerowy Maj to bez wątpienia najlepsza polska kampania promująca zrównoważoną mobilność wśród uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Akcja zapoczątkowana w 2014 roku w Gdańsku z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w całym kraju. W związku z panującą trudną sytuacją, wywołaną przez rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, ubiegłoroczna edycja kampanii została odwołana, natomiast w edycji 2019 ponad sto siedemdziesiąt tysięcy dzieci z 47 miast Polski przesiadło się na rowery, hulajnogi, deskorolki i rolki, by poprzez zabawę z elementami rywalizacji promować zdrowy styl życia oraz ekologiczne środki transportu.

Idea Rowerowego Maja również w Płocku spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przez 3 lata uczniowie podstawówek tłumnie przyjeżdżali na zajęcia na dwóch kółkach bijąc kolejne rekordy frekwencji. W 2019 roku do kampanii przystąpiło 14 szkół podstawowych, czego dowodem były widoczne przed budynkami dziesiątki, a nawet setki rowerów. Liczę, że kolejne placówki oświatowe przyłączą się do zabawy by pokazać, że codzienna droga do szkoły może być znakomitą okazją do aktywności fizycznej oraz nauki, jak w bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym. Jestem przekonany, że nawyk częstego ruchu na świeżym powietrzu przyniesie same korzyści, wpływając pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich uczestników.

Płock jest miastem przyjaznym rowerzystom. Z każdym rokiem przybywa dróg rowerowych, działają samoobsługowe punkty naprawy jednośladów oraz rower miejski. Wszystkie te działania sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, co widać na ulicach miasta. Coraz więcej płocczan niezależnie od wieku wybiera ten środek transportu w drodze do pracy, szkoły, na zakupy czy w wolnym czasie.

Sukces Rowerowego Maja możliwy jest dzięki wsparciu rodziców, opiekunów, dziadków oraz wszystkich, którzy towarzyszą dzieciom w drodze do szkoły czy przedszkola. Mam nadzieję, że także w tym roku pomogą Państwo dzieciom w realizacji ambitnych celów akcji. Zachęcam również nauczycieli i wychowawców do aktywnych przejazdów i dawania dobrego przykładu swoim uczniom. Liczę, że nie tylko maj, ale i inne miesiące w roku będą tak samo rowerowe.

Udanego Rowerowego Maja!
Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka

Dla rodziców

Rodzice

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Z pomocą specjalnie opracowanej dla rodziców checklisty, zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Najważniejsza jest jednak sama postawa. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

Organizator

Przygotuj się do Rowerowego Maja w Płocku!