Płocku

48001
aktywnych uczestników
704035
przejazdyprzejazdów
0.83
83 %
 
frekwencji rowerowej
34
miastamiast i gmin
400
placówkiplacówek
8458
klasyklas / grup

O kampanii

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
Z roku na rok przybywa osób, które wybierają ekologiczne środki transportu w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. Miasta, w tym również Płock, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców systematycznie inwestują w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Przybywa tras i ścieżek rowerowych oraz stacji roweru miejskiego. To z kolei sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu i integracji społecznej, a także pozwala ominąć korki.

Promowanie zrównoważonej mobilności oraz zdrowych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej, bo to właśnie dzieci i młodzież chętniej angażują się w różnorodne projekty ekologiczne. Kampania „Rowerowy Maj” to świetny przykład jak poprzez zabawę z elementami rywalizacji wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego życia. To również okazja by uczyć najmłodszych jak w bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym. Inicjatywa zapoczątkowana w 2014 roku w Gdańsku z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w całym kraju. Zasady są bardzo proste. Każdy uczeń, który w maju dotrze na zajęcia na rowerze, hulajnodze, deskorolce czy rolkach otrzyma naklejkę lub pieczątkę do dzienniczka i na plakat klasowy. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają nagrody.

Płockie placówki oświatowe już po raz szósty będą konkurować o tytuł najbardziej rowerowej szkoły. W ubiegłym roku ponad 4500 uczestników z 15 szkół podstawowych aktywnie dojeżdżało na lekcje na dwóch kółkach Liczę, że kolejne placówki przyłączą się do zabawy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za dotychczasową aktywność. Rodzicom, opiekunom, dziadkom oraz wszystkim tym, którzy towarzyszą dzieciom w codziennej drodze do szkoły. Mam nadzieję, że także w tym roku pomogą Państwo w realizacji ambitnych celów akcji. Zachęcam również grono pedagogiczne, wychowawców i dyrektorów placówek do dawania dobrego przykładu swoim uczniom. Wybór ekologicznego środka transportu ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całej planety.

Udanego Rowerowego Maja!

Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka

Ranking placówek

Lp. Nazwa placówki Frekwencja Najlepsza

Dla rodziców

Rodzice

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Z pomocą specjalnie opracowanej dla rodziców checklisty, zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Najważniejsza jest jednak sama postawa. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

Organizator

Przygotuj się do Rowerowego Maja w Płocku!